חוק שעות עבודה ומנוחה

אחד החוקים הבולטים ביותר ברשימת חוקי העבודה הוא חוק שעות עבודה ומנוחה, שמגדיר בדיוק מתי יכול העובד לעבוד, מתי הוא מנוע מלעבוד, מתי הוא יכול לעבוד אך צריך לקבל תמורה נוספת בעבור עבודתו ועוד. היות וחוק שעות עבודה ומנוחה הוא דבר חקיקה מחייב, לעיתים מזומנות מגיעות מחלוקות בין עובדים למעסיקיהם בנושא זה לפתחו של בית הדין לעבודה.

במסגרת הרשימה שלפניכם נציג את הוראות החוק בנושא שעות עבודה ומנוחה בכללותן, אם כי על מנת לוודא שלא מתבצעת הפרה של זכויות העובד או המעביד לעניין זה מומלץ, כמובן, להיוועץ בעורך דין דיני עבודה לגבי כל מקרה לגופו. 

short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  חוק שעות עבודה ומנוחה – מה הוא אומר?

  הנושא המרכזי העומד במרכזו של חוק שעות עבודה ומנוחה, הוא הגדרת הימים והשעות שבהם למעסיק מותר להעסיק את העובדים בארגון שלו, היקף שעות ההעסקה המרבי בימות חול ובשבוע, ימי המנוחה השבועיים וכיוצא באלו.

  כן החוק וקבע תמורה מוגדלת עבור עבודה בשעות עבודה לא שגרתיות.

  על חשיבותו של חוזה עבודה תקין המנוסח בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה

  כאשר העובד מגיע למעמד החתימה על חוזה עבודה עם מעסיק חדש, הוא צריך לוודא כי בהסכם העסקה זה אכן קיים סעיף אשר מתייחס לאורכו של יום העבודה הרגיל או שבוע העבודה הרגיל של העובד, וכן ליום המנוחה השבועי של העובד.

  חוזה עבודה שאינו כולל התייחסות לנושאים  אלו, הוא חוזה בלתי קביל מבחינה משפטית, וככזה הוא עשוי להצדיק התערבות של עורך דין דיני עבודה והגשת תביעה כנגד המעסיק. 

  עבירות על חוק שעות עבודה ומנוחה

  עבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים: עובדים שעבדו משמרת של מעל 8 שעות ולא קיבלו בעבורה תשלום של שעות נוספות מהמעסיק, עובדים שעבדו במשמרת של יום שבת ולא קיבלו בעבורה תשלום של 150% כחוק ועוד.

  נציין שעבודה בשעות נוספות מזכה בתשלום 125% עבור השעתיים הנוספות הראשונות ותשלום בשיעור של 150% עבור השעתיים הנוספות שלאחר מכן.

  כיצד מסייע עורך דין דיני עבודה לעובד שנפגע מעבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה?

  מי שיכול להסדיר את העניינים כאשר מעסיקים עוברים על חוק שעות עבודה ומנוחה, הוא עורך דין דיני עבודה. עורך דין המתמחה בדיני עבודה ידע ללוות את העובד בהליך המשפטי כנגד המעסיק, להציג את מגוון הראיות וההוכחות לקיום העבירה, ולגרום לכך שהעובד יקבל את הפיצויים ההולמים מהמעסיק על השעות הנוספות שלא שולמו לו. 

  כיצד יכול עורך דין דיני עבודה לסייע למעסיקים בנושא חוק שעות עבודה ומנוחה?

  על מנת להימנע מראש מעבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה בפרט ועל חוקי עבודה נוספים בכלל, מוטב שכל מעסיק יסתייע בשירותיו של עורך דין דיני עבודה. בליווי של עורך דין דיני עבודה, יוכל המעסיק לנסח חוזה עבודה העומד בדרישות החוק, ולממש אותו כהלכה, כך שתימנע פגיעה לא מכוונת בזכויות העובדים במקום העבודה שהוא עומד בראשו.

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ