פיטורים הודעה מוקדמת

הודעה מוקדמת

מהי הודעה מוקדמת ומי זכאי לה?

הודעה מוקדמת לפני פיטורים, משמע מתן הודעה מראש בכתב על סיום יחסי עבודה במועד מסוים כדי שהעובד יערך לכך.

אורכו של פרק הזמן שצריך להינתן כהתראה מראש, יהיה תלוי באורכה של תקופת ההעסקה, כאשר ככל שאדם עבד במקום העבודה זמן רב יותר, כך תתארך תקופת ההתראה. עם זאת, ייתכנו מקרים בהם יפוטר אדם ללא התראה מראש, "מעכשיו לעכשיו", אבל אז ישולם לו שכרו במלואו כפיצוי במשך הזמן השווה לאורכה של הודעה מוקדמת, שאותה אמור היה העובד לקבל כחוק.

מה אורכה של תקופת ההודעה המוקדמת, לה זכאי עובד במשכורת חודשית?

כאמור, ככל שיעבוד אדם זמן רב יותר באותו מקום העבודה, כך הוא יהיה זכאי לתקופה ארוכה יותר של הודעה מוקדמת, על כל ההשלכות הכרוכות בכך, במקרה שמעבידו יבקש לפטר אותו. אם חלפה למעלה משנה מתחילת ההעסקה, העובד יהיה זכאי לחודש של הודעה מוקדמת – על כל שנת עבודה. אם טרם חלפה שנה, יהיה זכאי ליום אחד בגין כל חודש מתוך חצי שנת העבודה הראשונה ובנוסף ליומיים וחצי בגין כל חודש, החל מחצי השנה הראשונה ועד לסופה של השנה הראשונה להעסקתו.

מה אורכה של תקופת ההודעה המוקדמת לה זכאי עובד המקבל שכר שעתי / יומי?

גם במקרה כזה, ישנה הפרדה בין עובדים שמלאה שנה להעסקתם, לבין עובדים שטרם:

 1. עד שנה, העובד זכאי ליום של הודעה מוקדמת על כל חודש עבודה, לאחר מכן – 14 ימים נוספים, בתוספת של עוד יום אחד עבור כל חודשיים של עבודה, בשנת העבודה השנייה.
 2. אם העובד כבר נמצא בשנת עבודתו השלישית, החישוב יהיה דומה ובשנתו השלישית יהיה זכאי לעוד 21 ימים של הודעה מוקדמת, בתוספת יום של הודעה על כל חודשיים של עבודה בשנה זו.
 3. עובדים וותיקים שצברו למעלה משלוש שנות עבודה, זכאים בכל מקרה לחודש התראה מראש.
short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  האם מותר למעסיק לקצר הודעה מוקדמת מכוח הסכם?

  ההפך הוא הנכון – אין לקצר בשום אופן את תקופת ההודעה המוקדמת מכוח הסכם, אלא רק להאריכה מסיבה זו. הכוונה היא, שהסכם עבודה יכול לכלול החלטה על תקופת הודעה מוקדמת שהיא יותר ארוכה ממה שהחוק דורש, למשל – חודש התראה מראש בכל מקרה וגם אם לעובד לא מלאה שנת העסקה שלמה, כאשר ההסכם הזה הוא מחייב ועל המעסיק לכבדו.

  האם ניתן להוציא עובד לחופשה בתקופת ההודעה המוקדמת?

  המעסיק לא יכול לכפות על העובד לצאת לחופשה, במקביל לתקופת ההודעה המוקדמת על פיטוריו. בכל מקרה שהתקופה אורכת למעלה מ 14 ימים, לא ניתן לחפוף בין ימי חופשה – גם אם העובד עצמו יזם אותה, לבין הזמן שייחשב כהודעה לפני פיטורים, משמע שבועיים ימים מתוך התקופה אינם יכולים לכלול ימי חופשה.

  מעסיק שיוכיח כי הוציא את העובד שלו לחופשה, במקביל לתקופה של הודעה מוקדמת לפני פיטורים, שלא בכדי לגזול ממנו את פדיון ימי החופשה שלו אלא מסיבות ענייניות וללא אינטרס אחר – יוכל לעשות זאת ובלבד שיישארו 14 ימים מתוך פרק הזמן הזה, ללא כל ניצול של ימי חופשה של העובד.

  האם תקופת ההודעה המוקדמת נחשבת כחלק מהוותק?

  הימים הכלולים בתקופת ההודעה המוקדמת, נחשבים כתקופה שבהם עדיין מתנהלים יחסי עובד ומעביד והם מסתיימים אך ורק כאשר תקופת ההודעה המוקדמת מסתיימת לחלוטין. מסיבה זו, פרק הזמן הזה ייחשב לצרכי וותק, אך אורך הוותק לצורך חישוב אורכה של תקופת ההודעה המוקדמת, ייגזר מתחילת ההעסקה ועד להודעה עצמה.

  במידה ויחסי עבודה יסתיימו לאלתר תוך תשלום חלף הועדה מוקדמת הוותק ימנה עד מסירת הודעת הפיטורים.

  למי תפנו בכל הקשור לזכויות לדמי הודע מוקדמת?

  פנייה לעורך דין מומחה לדיני עבודה משה וקרט, תסייע לכם למצות את זכויותיכם מול המעסיק, בנוגע לדמי הודעה מוקדמת שכר ומיצוי זכויות עובדים מכל סוג שהוא.

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ