פיצויי הלנת שכר ופיצוי פיטורים

פיצויי הלנת שכר הינם הכספים שעל המעביד להעביר לעובד, אשר שכרו הולן – משמע שולם לו באיחור, בהתאם להגדרות החוק באשר למועד האחרון שבו ניתן לשלם לו את שכרו. המושג מתייחס גם לפיצויי פיטורים, כאשר הלנת פיצויי פיטורים יכולה להיות רלוונטית גם לאיחור במתן פיצויי פיטורים, באם התרחש סיום העסקה והעובד זכאי לקבלתם, אך הדבר לא נעשה. זכותו של עובד לתבוע את מעסיקו בגין הלנה של שכרו/פיצויי פיטורין, כאשר גובה הפיצויי ייגזר מן התקופה שבה היתה ההלנה.

short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  מה נחשב הלנת שכר?

  הלנת שכר שיכולה להוות עילה לתביעת פיצויי הלנת שכר, היא התקופה שבה לא משולם השכר ולכל הפחות כאשר חלפו תשעה ימים מן היום האחרון שבו שכרו של העובד, אמור היה להיות משולם לו.

   למרבה הצער, ישנם מקרים רבים שבהם עובדים מעוניינים לעזוב את מקום עבודתם ונאלצים להתמודד עם הרעת תנאים, אפליה בעבודה ופעולות נוספות אחרות שהמעסיקים נוקטים בהן, ביניהן הלנת שכר.

  סיוע של עורך דין דיני עבודה וליווי צמוד בתהליך התביעה, יסייע למיצוי האפשרויות המשפטיות העומדות בפני העובד, לקבל שכרו המלא לרבות הפיצויים המגיעים לו.

  על איזה חלק מהשכר המולן מגיע פיצוי?

  רק שכר העבודה עצמו, ייחשב כרלוונטי על מנת לחשב את גובה הפיצויים שהעובד עשוי להיות זכאי להם. המשמעות היא, שרכיבים מסוימים של השכר כגון ימי חג, הוצאות נסיעה, אש"ל, החזרי הוצאות לרבות הוצאות טלפון וכדומה – לא ייכללו בחישוב זה. שכר העבודה לצורכי החישוב, יהיה שכר הברוטו של העובד, בדרך כלל, אלא במקרים מיוחדים.

  איך תובעים פיצוי עבור הלנת שכר?

  לאחר שהשכר התקבל ובאם המקרה עומד בתנאי החוק בנוגע להלנה, זכותו של העובד להגיש תביעה אל בית הדין לעבודה, כאשר יש לעשות זאת בתוך 60 ימים מרגע שבו התקבל השכר לבסוף. ייתכן ובית הדין יאשר מתן פיצויי הלנת שכר, גם בתוך 3 חודשים מרגע התשלום.

  באם השכר לא התקבל והוא עדיין בחזקת מולן, אפשר להגיש את התביעה בתוך שנה, למן היום שממנו נחשב כשכר מולן – כלומר החל מהיום העשירי שבו העובד היה אמור לקבל את שכרו.

  איך מחשבים את הפיצוי?

  את הפיצויים על המעביד לשלם בנוסף לשכר עצמו, כאשר היקפם יהיה הגובה מבין האופציות הבאות:

  1. 5% מהשכר המולן בשבוע הראשון להלנת השכר, בתוספת של 10% לכל שבוע או חלק משבוע, לאחר מכן.
  2. גובה הפרשי ההצמדה, המיוחסים לזמן שחלף בין התאריך האחרון שבו ניתן היה לשלם את השכר ועד ליום שבו הוא שולם בפועל, באם שולם, נוסף על חמישית מסכום השכר והפרשי ההצמדה לכל חודש שעבר במסגרת תקופה זו.

  כאמור, יש לבחון אילו מבין שני התחשיבים הללו "מייצרים" סכום גבוה יותר והוא יהיה זה, שישולם לעובד בסופו של דבר. למעסיק שמורה הזכות לנכות מסכומי הפיצויים עבור הלנת שכר – וכן מגובה פיצויי הפיטורים, סכומי כסף שהעובד חייב למעסיק באם קיימים כאלה, או ניכויים שהוא מחויב או רשאי לבצע מתוך פיצויי הפיטורים.

  לבית הדין ישנה סמכות להפחית פיצויי ההלנה במקרה שההלנה נעשתה בתום לב, עקב טעות כנה, מחלוקת מממשית בקשר לזכות ולנסיבות אחרות שאינן בשליטת המעסיק. לרוב בית הדין מפחית את פיצויי ההלנה.

  למי לפנות בכל הקשור בסוגיות פיצויי הלנת שכר?

  מתמודדים עם הלנת שכר ורוצים לקבל את כל הכסף שמגיע לכם? חשוב לקבל ייעוץ משפטי מדויק מעורך דין – עורך דין דיני עבודה משה וקרט מייצג עובדים בכל אחד משלבי הליך התביעה כנגד המעסיקים, לצורך מיצוי זכויותיהם וייצוג נאמן של האינטרסים שלהם, בבית הדין לעבודה.

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ