פרישה מהעבודה

היציאה לגמלאות היא שלב חשוב ומרגש בחיים, עבור כל עובד שמסיים שנים ארוכות של העסקה ובפרט במידה שהן התרחשו באותו מקום עבודה. מרבית האנשים פורשים מעבודתם כחלק מהתהליך הטבעי של פרישה מהעבודה, כפי שהיא מוגדרת בחוק הישראלי באופן המתייחס לגיל מבוגר – כאשר הרף עצמו משתנה אצל נשים לעומת גברים – כאל הגורם המשמעותי לפרישה עצמה. כדאי להכיר גם את הסיבות שבעטיין הפרישה לפנסיה אינה מתרחשת בגלל הגיל, אלא בנסיבות אחרות.

short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  פרישה בגיל הפרישה

  החוק מגדיר את גיל הפרישה, שבו ניתן לפרוש מן העבודה ולצאת לגמלאות: אצל נשים זהו גיל 62 ואצל גברים גיל  67 הינו גיל הזכאות לקבלת פנסיה לעובד.  נשים זכאיות לפרוש בגיל הקבוע לגברים (67).

  רוב האנשים שפרשו מעבודתם בגילאים אלה, רצו לעשות זאת ואף השתוקקו להגיע לשלב זה של חייהם והם מהווים את מרבית המקרים של הגמלאים במדינת ישראל. עם זאת, הגדרת גיל הפרישה החוקי, מהווה גם זכות של מעסיקים לסיים העסקה של עובדיהם רק בשל הגעתם לגיל מסוים, במקרים רבים – ללא הצדקה מעשית לכך – כאשר העובדים הפורשים הופכים לזכאים לקבלת פנסיה תעסוקתית.

  פרישה בכפייה

  בחלק מן המקרים, עובדים עשויים לרצות דווקא להמשיך ולעבוד, למלא את תפקידם בארגון ולהרגיש יעילים ותורמים לחברה, גם כאשר עברו מזמן את גילאי הסף לצורך פרישה מהעבודה. מעסיק שמעוניין להמשיך ולהעסיק עובד לאחר שחצה את גיל הפרישה החוקי, רשאי לעשות זאת, אך באותו האופן ממש הוא גם רשאי לסיים את העסקתו בגיל המתאים מבחינת החוק וגם אם העובד עצמו איננו מעוניין בכך, מכאן שמדובר על פרישה בכפייה.

  פרישה מרצון לפני גיל הפרישה

  ביטוח פנסיה הוא מוצר פיננסי בעל חשיבות גבוהה, בעיקר עבור מי שמעוניינים לפרוש מהעבודה ולצאת לגמלאות מוקדם, כאשר המבוטחים בביטוח פנסיוני זכאים לפרישה מוקדמת בגיל הקבוע בתקנון. המשמעות הכלכלית של צעד זה, היא לרוב צמצום ניכר בגובה הפנסיה, אל מול האפשרות האחרת של המתנה עד לגיל הפרישה הסטנדרטי. 

  יש לבחון אם במקום העבודה קיים הסדר לפנסיה מוקדמת במימון המעסיק.

  לעיתים גם ניתן לצאת לפרישה מוקדמת מטעמים רפואיים.

  כדאי להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה לפני קבלת ההחלטה על הפרישה המוקדמת, כדי להבין לעומק את המשמעויות המשפטיות והפיננסיות המלאות של צעד כגון זה.

  מתי יהיו מענקי הפרישה פטורים ממס?

  במועד סיום ההעסקה ולרגל פרישת העובד לגמלאות, הוא עשוי לקבל מהמעסיק שלו מענקי פרישה או פיצויים.

  כספים אלו או חלקם או זכאים לפטור מתשלום  מס, בהתאם לכללים שנקבעו בפקודת מס הכנסה.

  למי לפנות בכל הקשור בפרישה מהעבודה?

  עורך הדין לענייני עבודה משה וקרט, מייצג עובדים שפרשו בתהליכים משפטיים אל מול מעסיקיהם לשעבר, זאת על מנת למצות את זכויות העובד שלהם ולהביא למימוש הכספים להם הם זכאים, במלואם. כדאי להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה בכל שלב בתהליך ולקבל החלטות שקולות, המיטיבות עם חייו של הפורש ומאפשרות לו להמשיך לחיות בכבוד.

   

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ