תשלום בעד ימי אבל

במקרה שבו נפטר קרוב משפחה מדרגה ראשונה של עובד, הוא עשוי להיות זכאי לקבלת שכר מלא בעד הימים שבהם נעדר מהעבודה, במסגרת ימי האבלות הנהוגים על פי דתו ובכל מקרה לא יותר משבעה ימים. 

ישנם הבדלים בין תנאי הזכאות לקבלת תשלום בעד ימי אבל, כאשר השוני נובע הן ממנהגי האבלות בקרב דתות שונות והן כתלות בסוג המשרה שאותה ממלא העובד. ימי האבל שבתשלום, נכללים במניין הימים המזכים בזכויות שונות עבור העובד, לרבות הפרשת המעסיק לקרן גמלאות בתקופה זו ועוד.

short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  מהם תנאי הזכאות לימי אבל?

  התנאים המינימליים שיאפשרו קבלת תשלום בעד ימי אבל, הם:

  1. היותו של העובד שכיר במקום עבודתו.
  2. פטירה של בן משפחה מדרגה ראשונה (בדתות ובעדות מסוימות, ייתכן תשלום על ימי אבלות גם לקרובים מדרגה שנייה, כתלות בסוג המשרה).
  3. העובד צבר ותק של שלושה חודשים, לכל הפחות, במקום העבודה.
  4. אם העובד משוייך לחברת כוח אדם וכן עובדים של חברות תחזוקה וניקיון, זכאותם לימי אבל בתשלום איננה מותנית בצבירת וותק.

  האם ניתן להתנות את זכותו של עובד לימי אבל?

  זכותו של העובד לקבל את התשלום על ימי האבל, כנהוג על פי הדת שאליה הוא משתייך ומכאן שלא ניתן להניח תנאים נוספים על הזכות הזו, בשום הסכם עבודה. התנאים היחידים שהם מעבר לבסיס החוק, מתייחסים להטבות בתנאי הזכאות, למשל במקרה שנכתב בסעיף הקודם והתייחס לעובדי קבלן, או עובדי ניקיון ותחזוקה.

  מהי קרבה מדרגה ראשונה?

  פטירה של קרוב מדרגה ראשונה, היא של אחד מן ההורים, האחים, בן או בת הזוג וכן ילדיו של העובד. הגדרה זו רלוונטית הן לעובדים יהודיים והן לבני דתות אחרות, כאשר לכל דת יש את מנהגיה ומכאן גם את מספר ימי האבלות שהם כוללים.

  מהן הזכויות של העובד במקרה של מוות מדרגה ראשונה?

  עובדים מכל הדתות, זכאים לימי אבלות בתשלום לאחר מוות של קרוב מדרגה ראשונה, כאשר יהודים יהיו זכאים לקבל תשלום בעד ימי אבל בהתאם לדתם – קרי שבעה ימים, כיוון שנהוג ביהדות לשבת שבעת ימי אבלות לאחר פטירת הורה, אח, בן זוג או ילדים. 

  מוסלמים לעומת זאת, נוהגים להתאבל שלושה ימים לאחר מוות של קרוב משפחה, משמע עובד שבמסגרת דתו המנהג הוא שלושה ימי אבל, יהיה זכאי לתשלום בעד שלושתם בלבד. עם זאת חשוב להדגיש, כי במקרה של מוסלמים וכן של עדות ודתות מסוימות אחרות, ניתן יהיה להחיל את הזכות הזו גם על פטירה של בני משפחה מדרגה שנייה, באם מדובר בעובד במשרה ציבורית.

  מהי קרבה מדרגה שנייה?

  קרבה מדרגה שנייה מתייחסת למעגל השני של המשפחה, מעבר למשפחה הגרעינית, משמע הסבים מעדות מסוימות אחרות, קרבה זו אף היא מהווה "דרגה ראשונה" מבחינת מנהגי האבלות.

  מעסיק איננו מחויב להעניק תשלום בעד ימי אבל בכל מקרה של פטירת קרוב מדרגה שנייה, אלא אם מדובר בעובד ציבור.

  מהן הזכויות של העובד במקרה של מוות מדרגה שנייה?

  עובד שמנהגי האבלות של דתו כוללים שלושה ימי אבל גם על קרוב מדרגה שנייה והינו עובד ציבור, כאמור יהיה זכאי לתשלום בעד ימי ההיעדרות שלו. המשמעות היא, שיהודים אינם נכללים בתנאים אלה בכל מקרה.

  עם זאת, מעסיק רשאי על פי רצונו הטוב לשחרר את העובד לצרכי מנהג האבל – לרבות הלוויה – ולבחור להעניק לעובד את שכרו המלא. זכות זו אינה מעוגנת בחוק והיא תלויה אך ורק במעביד עצמו.

  למי לפנות במקרה של הפרת הזכויות?

  עורך דין דיני עבודה משה וקרט, יכול לסייע בכל מקרה של הפרת הזכויות לקבל תשלום בעד ימי אבל, כאשר מטרת הייצוג היא למצות את זכויות העובד בזמן מחלוקת של עובד ומעביד ולמען קבלת הפיצוי החוקי במלואו.

   

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ