שעות נוספות

בחוק שעות עבודה ומנוחה מוגדרת מסגרת השעות המותרת להעסקת עובדים שכירים.
במסגרת הרשימה שלהלן נסביר איך מחשבים שעות נוספות בימים רגילים, בימי המנוחה השבועיים וכן לעובדי משמרות, נדון בשאלות נפוצות הנוגעות לנושא השעות הנוספות, ונסביר מה ניתן לעשות במקרה של הפרת זכויות בהקשר זה.

short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  איך מחשבים שעות נוספות?

  בכל ארגון המעסיק עובדים, ישנה מכסה של שעות עבודה אשר מוגדרות כשעות עבודה רגילות, שלאחריהן מתחילה ספירה של שעות עבודה נוספות. חישוב השעות הנוספות נגזר מפרמטרים שונים ובכללם סוג המשרה, מתכונת ההעסקה והיקף שבוע העבודה המקובל בארגון. בהתאם לאלו, בתום עבודה בת 8.4 שעות (לעובד המועסק 5 ימים בשבוע) או 8 שעות (לעובד המועסק 6 ימים בשבוע), על פי אורכו של שבוע העבודה בארגון, מתחילה ספירת השעות הנוספות. בכל מקרה, התמורה עבור שעות נוספות שבהן העובד עבד, תשולם כתוספת לשכר מינימום ולא כחלק ממנו.

  חישוב שעות נוספות בימים ראשון עד חמישי

  חישוב השעות הנוספות בימים א' עד  ו' (עד כניסת השבת), מתבצע כדלהלן:

  החל מהרגע בו חלפו שעות העבודה הרגילות של העובדים, השעתיים הנוספות הראשונות, יספרו כשעות נוספות עם גמול של 125 אחוזים משכר העובדים, ובעבור כל שעת עבודה החורגת מ – 2 השעות הנוספות הראשונות, ישולמו 150 אחוזים משכר העובדים הרגיל.

  אופן החישוב של גמול מיוחד בימי עבודה מסוגים שונים  –   בימי שישי שבת וחג?

  עבור עובדים במשכורת חודשית, תינתן תוספת של 50 אחוזים לשכר העובדה היומי, בתמורה לשעות העבודה שחלות בימי המנוחה השבועיים (שישי או שבת) ובימי חג ומועד. יתרה מכך, החוק מזכה עובדים חודשיים המועסקים בימי שישי שבת גם במועד חלופי שיהווה יום מנוחה שלא מקוזז ממשכורתם החודשית. לחילופין, המעביד יהא רשאי לספק לעובדיו מנוחה של שעה וחצי או יותר תמורת כל שעה שבה הועסקו ביום המנוחה השבועי שלהם, במקום לספק להם יום מנוחה חליפי.

  שאלות נפוצות על שעות נוספות

  להלן מספר שאלות שעולות לעתים קרובות בנושא של גמול שעות נוספות:

  ש: האם ניתן לבצע קיזוז של שעות מיום אחד ליום אחר?

  ת: לא ניתן לבצע  קיזוז של שעות מיום אחד ליום אחר.

  ש: על מי מוטלת ההוכחה על היקף שעות העבודה בשעות נוספות?

  ת: חובת ההוכחה על היקף שעות העבודה בשעות נוספות מוטלת על פי חוק על המעסיק, אשר נדרש לנהל מעקב ותיעוד אחד סך השעות הנוספות שבהן מועסקים עובדיו.

  ש: האם ישנם עובדים שאינם זכאים לקבל גמול שעות נוספות?

  ת: ככלל, כל עובד שהשעות שבהן הוא הועסק חורגות ממסגרת היקף ההעסקה המוגדר שנקבע לו – יהיה רשאי לקבל תשלום תמורת שעות נוספות. אולם בהחלט ישנם תפקידים/ ענפים במשק אשר החוק מחריג מחובת תשלום שעות נוספות לעובדים המועסקים בחוזה עבודה מיוחד, ובכללם: תפקידים משטרתיים מסוימים, עבודה בשירות בתי הסוהר, משרות אמון לסוגיהן,  משרת ניהול בכירה, וכיוצא באלו. 

  ש: האם הנוהג לתשלום שכר גלובלי ללא שעות נוספות הוא חוקי?

  ת: לפי סעיף 5 בחוק הגנת השכר, הנוהג לתשלום שכר גלובלי ללא שעות נוספות אינו חוקי. יש להפריד בין מרכיבי השכר המתייחסים למכסת שעות העבודה הרגילות לבין הגמול תמורת שעות נוספות החורגות ממנה. 

  עם זאת, מותר בשורה נפרדת תשלום שעות גלובאליות.

  למי תפנו בכל הקשור בזכויות שעות נוספות?

  היה ואתם סבורים כי לא זכיתם לקבל תמורה הולמת בגין שעות נוספות בהן הועסקתם במשרתכם, בין אם הדבר אירע כפועל יוצא של אי תשומת לב מצד מעסיקכם ובין אם מתוך מדיניות מכוונת – מומלץ לפנות להתייעצות מול עורך דין דיני עבודה על מנת לבחון אם אכן אירעה פגיעה בזכויותיכם, המצדיקה פניה להליכים משפטיים.

   

  חוששים שזכויותיכם בנושא של תשלום שעות נוספות נפגעו ומתלבטים מה לעשות? זה הזמן לפנות להתייעצות משפטית מקצועית עם עורך דין דיני עבודה משה וקרט. צרו קשר בהקדם!

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ