שכר מינימום

שכר מינימום מהווה זכות בסיסית של כל עובד ועובדת במדינת ישראל. מדובר בתמורה בסכום מינימלי שאותו נדרשים מעבידים לשלם לעובדיהם במועד על מנת לאפשר להם רמת מחיה סבירה.המעסיק נדרש לספק לעובדיו תלוש משכורת ובו מפורטים רכיבי השכר והיקף התשלום המסופק
להם, כאשר מעסיקים שאינם פועלים כך או נמנעים מתשלום שכר מינימום לעובדיהם, חושפים עצמם לתביעה בבית דין פלילי ולקנסות ואף עונשי מאסר.במקרה ונתקלתם בהפרה של חוק שכר המינימום, מומלץ לפנות להתייעצות משפטית מול עורך דין דיני עבודה כדי לבחון כיצד ניתן למצות את זכויותיכם מול המעסיק בנסיבות הקיימות.

מהו שכר המינימום?

שכר המינימום במדינת ישראל הוא סכום מינימלי לו זכאים עובדים במשק הישראלי בתמורה לעבודתם כשכירים. מטרתו של שכר המינימום הקבוע בחוק הינה להגן על זכויות העובדים בישראל, כך שיוכלו להתפרנס בכבוד. היקפו של שכר המינימום נקבע, בין היתר, בהתאם לגילו של העובד ובכפוף להיקף העסקתו (עובד במשכורת חודשית, עובד בשכר יומי, או עובד בשכר שעתי). כך למשל, לנוער עובד קיים  שכר מינימום שונה  מעובד בוגר.

short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  איך החוק מגדיר את שכר המינימום?

  החוק שמגן על עובדים במדינת ישראל, חוק שכר מינימום, קובע כי לכל עובד מגיע שכר מינימום לפחות תמורת עבודתו, אותו אחראי מעסיקו של העובד לשלם לו בעבור כל שעת עבודה, לרבות שעות נוספות, שעות הכשרה בטרם הקבלה לעבודה (גם אם העובד לא התקבל בפועל למשרה אחריה), שעות "חפיפה", שעות השתלמות מקצועית לעובד וכן הלאה. 


  את שיעור שכר המינימום קובעת ממשלת ישראל ומשרד העבודה והרווחה, והוא מתעדכן מעת לעת. נכון למועד כתיבת שורות אלו, הסכום הקבוע בחוק כשכר מינימום הינו 5,300 ש"ח עבור עובדים בגירים המועסקים במשרה מלאה, ו – 29.12 ש"ח לשעה עבור עובדים שעתיים.


  החוק בישראל אינו מתיר לעובדים לעבוד בשכר הנמוך משכר המינימום, גם אם לכאורה הסכימו לעשות זאת "מרצונם". יתר על כן, גם עובדים שמשולמים להם עמלות ובונוסים למיניהם, עדיין זכאים על פי חוק, לקבל שכר מינימום לכל הפחות, ככל שתוספות אלו לשכרם אינן מספיקות כדי להביאם לשיעור שכר המינימלי הקבוע בחוק.

  מה עושים במקרה של תשלום פחות משכר המינימום?

  במקרה של תשלום פחות משכר המינימום המעסיק חושף עצמו כאמור לתביעה פלילית, שהעונשים הקבועים בחוק בגינה הינם חובת תשלום קנסות ואף עונשי מאסר, בתנאים מסוימים. במידה ואתם סבורים כי השכר ששולם לכם על ידי מעסיקכם הוא נמוך משכר המינימום הקבוע בחוק, רצוי לפנות להתייעצות משפטית מקצועית מול עורך דין המתמחה בדיני עבודה. במידה ואתם שוקלים להגיש תביעה בגין אי תשלום שכר מינימום, זכרו כי ישנה תקופת התיישנות בת 7 שנים שלאחריה לא תתאפשר הגשת תביעה כנגד המעסיק. לכן חשוב לפעול בהקדם.  

  שכר מינימום: למי לפנות במקרים של הפרת הזכויות?

  במקרים של הפרת הזכות לתשלום שכר מינימום, רשאי העובד להגיש תביעה ליחידת האכיפה במשרד העבודה, או לבית דין לענייני עבודה. כך או כך, מומלץ מאוד לפנות ליעוץ משפטי מקדים מול עורך דין משה וקרט, הבקיא בדיני עבודה ובפסקי הדין שניתנו בתביעות מסוג זה, על מנת להשיג תוצאה מיטבית בתיקכם. 

  חשוב לדעת שעצם הדיווח על מחדלים של מעסיקים בנושא תשלום שכר מינימום הוא חיוני ביותר לצמצום התופעה של הפגיעה בזכויות העובד וליצירת הרתעה בריאה בקרב מעסיקים שאינם משלמים את שכר עובדיהם כמתחייב בחוק.

    

   

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ