הסכם עבודה פרילנסר

אנשים שעובדים כפרילנסרים, עשויים להיות זכאים לקבלת זכויות עובדים רבות, שמטרתן להעניק לעובדים אלה תנאי עבודה מספקים וביטחון פיננסי, באופן דומה לעובדים שכירים. ההכרה בקיומם של יחסי עובד ומעביד במקרה של פרילנסרים, יכולה לעמוד במרכז תביעת משפטיות הקשורות במחלוקות העולות מתוך העסקת עובדים כאלה, לכן ניסוח הסכם עבודה פרילנסר הינו בעל חשיבות גבוהה. במקרים שבהן יש צורך להסדיר את המחלוקת בסיוע משפטי, חשוב לקבל ייעוץ וייצוג על ידי עורך דין דיני עבודה.

short-form-img
לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות:

  מדוע חשוב לחתום על הסכם עבודה פרילנסר?

  זכויות העובד כפי שהן מוגדרות בחוק, מתייחסות ליחסי עבודה של מעסיק ומועסק, שיכולים להתקיים בכל ענף שהוא במשק. זכויות אלה באות לידי ביטוי בהיבט הסוציאלי, ברמת השכר, בתנאי העבודה ולזכאות לימי חופשה, הבראה ומחלה בתשלום. 

  מעמד פרילנסרים אינו מוגדר בחוק ויתכן  בהחלט שעל פי המבחנים שנקבעים בפסיקה הם זכאים לזכויות של עובדים.

  יובהר כי מעמד של עובד קבוע בדין לפי המבחנים הקבועים בפסיקה. מכאן, שגם אם הצדדים יסכמו על העדר קיומם של יחסי עבודה (יחסי פרילאנסר מזמין שירות) לא בהכרח שינתן להסכמה זו תוקף.

  הכרה ביחסי עובד ומעביד עם פרילנסרים – מהי משמעותם?

  מבחינת המעסיק, ההכרה בהעסקת פרילנסר כאל יחסי עובד מעביד, משמעותה חובת התייחסות שווה אליו ואל עובדים אחרים, שאינם פרילנסרים אלא שכירים. הצורך להוכיח את קיומם של יחסים אלה עולה במיוחד, במידה שהעובד מפוטר ללא כל פיצוי  ומעוניין להגיש תביעה כנגד מעסיקו לשעבר, על מנת להשיג את הכספים המגיעים לו לפי החוק.

  בשורה התחתונה, המשמעות היא הזכות לקבלת דמי פיצויים בסיום ההעסקה, הזכות לדמי הבראה, מחלה, חופשה והחזרי נסיעות – ועבור המעסיק, ההכרה ביחסים אלו פירושה הוצאות רבות סביב עצם העסקת העובד, כלומר ניתן להבין שהאינטרס של מעסיקים רבים הוא דווקא לא להכיר בכך.

  פרילנסרים שמניעים תהליך של תביעה כנגד מעסיקים, מוטב כי יבנו באופן מודע את תיק התביעה וימצו את פונציאל הזכייה בתיק, זאת כיוון שבית המשפט יכול לפסוק לטובת המעסיק ולהוכיח שלא התקיימו התנאים להגדרת יחסי ההעסקה כ"יחסי עובד מעביד", אלא יחסים עסקיים בין לקוח לבין מזמין שירותים.

  איך מחשבים את הסכום שפרילנסר זכאי לקבל במסגרת זכויות העובד שלו?

  אם בית המשפט קובע כי אכן מתקיימים יחסי עובד ומעביד בין שני הצדדים, אזי זה אומר כי העובד יקבל, כחלק מההכרה ביחסים אלו, את הסכומים המגיעים לו כעובד בעל זכויות. למרות זאת, גובה הסכום שיקבע בית המשפט, עלול להיות נמוך ומאכזב עבור העובדים עצמם, במקרים מסוימים, כיוון שהוא  יכול להיות מחושב על פי השכר שהיה מוצע לעובד שכיר שאיננו פרילנסר, עבור עבודה דומה.

  בנוסף ישנם מצבים שבית הדין לעבודה יקבע כי על התובע להשיב כספים עודפים שקיבל בשל מעמדו כעצמאי ואז יצא שבסופו של דבר העובד לא יהא זכאי לקבל כספים כלשהם.

  כיצד מעסיקים ישמרו על זכויותיהם במחלוקות מול עובדים פרילנסרים?

  הסכם עבודה מסודר, משמע הסכם עבודה פרילנסר המנוסח באופן ברור ושאינו משתמע לשתי פנים, יכול להסדיר בצורה נכונה יותר את היחסים בין הצדדים ולמנוע חשיפות ומחלוקות מיותרות.

  למי לפנות לצורך ניסוח הסכם עבודה פרילנסר?

  על מנת להסדיר יחסי עבודה ולצורך מניעת אי נעימות ותביעות הדדיות בעתיד, כדאי להיעזר בעורך דין דיני עבודה, עורך הדין משה וקרט. הניסיון של עורך הדין וקרט בהובלת תהליכי הכרה ביחסי עובד ומעביד, מאפשר לו ללוות עובדים ומעסיקים בהליכים משפטיים, לצורך הבאת האינטרס של הלקוח בצורה הטובה ביותר ולדאגה לרווחתו ולאינטרסים הכלכליים שלו.

  לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו
  phone-icon052-860-3226 ⁩

   או השאירו פרטים ונחזור אליכם
   תוך 24 שעות:

   מאמרים מומלצים
   ייעוץ בוואטסאפ