כניסת מנויים
ייעוץ ראשוני
about

סמכות בית הדין לעבודה ופרשנות הסכם עבודה

משה וקרט
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
13 June 2020

ההסכמים שנערכו בין הצדדים לא הפרידו בין מתן ההלוואות לבין יחסי העבודה ואף שזרו את שני הנושאים יחד ואין מדובר בהלוואות מסחריות או במימון עסקי לכן נושא ההלוואות בסמכות בית הדין לעבודה.  כן בית הארצי עמד על כללי פרשנות של הסכמי עבודה.

​באשר לנושא ההלוואות, יש להוסיף כי למשיבים לא היה “כובע” פורמאלי אחר בעמותה פרט להיותם עובדים שלה. מכל מקום, לא ניתן להפריד בין ה”כובעים” השונים בהם פעלו המשיבים, כך ש”פיצול” כאמור יהיה מלאכותי, ולכן גם נושא ההלוואות הוא חלק מיחסי העבודה בין הצדדים וככזה מצוי בסמכותו העניינית.

בנוסף יה”ד עמד על כללי הפרשנות של חוזים בכלל וחוזי עבודה בפרט, וציין כי, כהכללה, לגבי חוזי עבודה, בין אם נראה אותם כחוזי יחס פתוחים ובין אם כחוזים צרכניים במהותם, הדגש במלאכת הפרשנות אינו בהכרח על הלשון בלבד (גם אם היא נקודת המוצא), אלא גם על כלל הנסיבות שנועדו לסייע באיתור התכלית הסובייקטיבית, ובהמשך לכך במידת הצורך גם על התכלית האובייקטיבית של ערכי משפט העבודה.

לצד זאת ניתן להיעזר, במקרים מתאימים, בדגשים שפורטו בפסיקה חדשה לגבי חוזים בין צדדים שיש ביניהם חוסר איזון. במקביל יש לזכור כי גם חוזי העבודה “לא נולדו שווים “מבחינה זו שאינם מקשה אחת, ויש רלוונטיות גם לסוג המעסיק בו מדובר (חברה גדולה או אדם פרטי, והטווח הרחב ביניהם); לדרך בה נוסח החוזה (האם על ידי אנשים בקיאים או שמא אנשי מעשה); וייתכן שגם למאפיינים נוספים דוגמת אופי התניה אותה אנו מפרשים. נוכח האמור, לעת הזו כללי הפרשנות של חוזי עבודה נותרו כשהיו; כי בעת יישומם ניתן לתת את הדעת גם למאפייני הצדדים, כמו גם מאפייניו של החוזה הספציפי; וכי המשך ליבון והעמקה בכללים אלה ייעשה בפסיקה עתידית.

ע”ע (ארצי) 34409-10-18 הבלט הישראלי, עמותה רשומה נ’ ברטה (ציונה) ימפולסקי (עבודה; לאה גליקסמן, סיגל דוידוב-מוטולה, חני אופק, נ.צ.: י’ רון, צ’ טבצ’ניק; 06/05/20) – 54 ע’ ​

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעותphone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני