לאתר מנויים
ייעוץ ראשוני
שילוב אדם עם מוגבלות בעת קבלה לעבודה
משה וקרט
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
10 אוקטובר 2020

משמעסיק מראיין אדם בעל מוגבלות, מן הראוי שיחשוב מיוזמתו ובאופן סביר על שילובו בעבודה וביצוע התאמות, גם אם לא נדרש לכך על ידי העובד.

תביעה התובע לקבלת פיצוי, לפי סעיף 14 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, בשל פסילת מועמדותו למשרת נהג הפצה אצל הנתבעת, מחמת לקותו בשמיעה.
.
נמצא כי דרישות התפקיד אצל הנתבעת מחייבות תקשורת יותר רציפה עם גורמים בנתבעת ולקוחותיה מתפקידיו הקודמים של התובע כנהג. הקשיים של התובע בתקשורת (בעיית שמיעה) יכולים להערים קשיים על המילוי היומיומי של התפקיד.

יחד עם זאת, נקבע כי קשיים אלו לא עולים כדי שוני מהותי, שכן היה ניתן לבצע התאמות.

נקבע משמעסיק מראיין אדם בעל מוגבלות, מן הראוי שיחשוב באופן סביר על שילובו. במקרה דנן, אולי היה מקום לשקול להגמיש מעט את הנהלים בעבודתו כנהג.

אלא משהתובע הבין כי הדבר אינו רלוונטי, הנתבעת לא נדרשה בפועל לבחינת התאמת התובע לעבודה מעבר למה שעלה בריאיון.

עם זאת, מחדל הנתבעת, היה התמודדותה בזמן אמת, כאשר לא הראתה נכונות לחלופות, או לאחר פניית התובע באמצעות בא כוחו, ממנה עלה כי הוא הבין שהנתבעת דחתה את מועמדותו.

הנתבעת כשלה בביצוע התאמות, גם אם לא קיבלה החלטה מפורשת לדחות את מועמדות התובע. ודוק, להבדיל ממקרים בהם אדם התקבל לעבודה, התובע לא נתקבל לתפקיד. נהפוך הוא הנתבעת התרשמה שהוא הסיר את מועמדותו, שכן התובע סיים את הריאיון, ויצא כשהוא מסביר כי לא קרה כלום.

בנסיבות אלו, כאשר מחד, המדיניות המשפטית מחייבת עידוד מעסיקים לפעול באופן פוזיטיבי על מנת לשלב אנשים עם מוגבלות בשוק התעסוקה, ומצד שני חוסר הדיוק בגרסת התובע ונכונות הנתבעת לזמנו לראיון עם ידיעתה דבר מוגבלותו וסברתה כי התובע הסיר את מועמדותו, ראוי לפסוק לתובע פיצוי על הצד הנמוך יותר בסך 10,000 ₪.

סעש (חי') 51543-07-18 לב ברימן נ' יו.וי. פון בע"מ ניתן ביום 7.9.2020.

    לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות
      phone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני