לאתר מנויים
ייעוץ ראשוני
נדחתה בקשת אישור תביעה ייצוגית
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
25 ינואר 2020

נדחתה בקשת אישור תביעה ייצוגית בה נטען להפליית גברים ונשים, וזאת, מן הטעם, שהמשיבה העניקה שכר לסניטרים גבוה יותר ביחס לשכר המשולם לכוח עזר, שרובו מאויש על ידי נשים, משום שמדובר בשני תפקידים שונים ונפרדים במהותם בגינם מגיע שכר שונה ואין מדובר בהפליה על רקי מין.

המבקשת לא הוכיחה "אפשרות סבירה לזכייה" לעילת תביעה אישית מבוססת, וסיכוייה להצליח בתובענה אינם טובים. מדובר בשני תפקידים נפרדים בחדרי הניתוח של המשיבה והם: תפקיד "כוח עזר" מחד בו מועסקות בעיקר נשים ותפקיד "סניטר" מאידך בו מועסקים בעיקר גברים, ואלו שני תפקידים שונים עם פעילות שונה.

אין מדובר באותו תפקיד אותו ממלאים גברים ונשים כאחד. אין עסקינן בבקשת אישור בה נטען להפליית נשים העובדות ככוח עזר בחדר ניתוח ומרוויחות שכר נמוך יותר מגברים שעובדים כסניטרים בחדר הניתוח, בזמן שיתכן ומדובר בעבודה שוות ערך בעיקרה.

גם אם מבחינה טכנית מופיע מספר קוד זהה על גבי תלושי השכר של עובדות כוח עזר בחדר הניתוח ושל העובדים הסניטרים בחדר הניתוח, הרי שמבחינה מהותית נראה כי מדובר בשני תפקידים שונים הכוללים פעילויות שונות.

רק על סמך העובדה שעל גבי תלושי השכר הן של עובדות כוח העזר והן של הסניטרים בחדרי הניתוח מופיע מבחינה טכנית מספר קוד זהה, לא ניתן לבסס אפשרות סבירה לזכייה בבקשת האישור הנוכחית.
לפיכך, באין זכות תביעה אישית לא תקום תובענה ייצוגית. בנוסף, לא נעשתה פנייה מוקדמת של המבקשת ובא כוחה אל המשיבה, בטרם הגשת הבקשה לאישור. למעלה מן הצורך, המבקשת לא הוכיחה כי היא עומדת בתנאי סעיף 8 לחוק תובענות ייצוגיות. הדרך הנכונה והיעילה לפתור את המחלוקת היא באמצעות ארגון העובדים.

תצ (חי') 28675-10-18 מרי – ניקול מאיר נ' שירותי בריאות כללית המרכז הרפואי כרמל ניתן על ידי אלכס קוגן, נ.צ.: ד' אמזלג, מ' שחם; ביום 15.12.19.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעותphone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני