כניסת מנויים
ייעוץ ראשוני

כוננות מתוכננת

משה וקרט
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
6 June 2020

נפסק שלא הוכח כי קמה למערער, שהיה רופא, קמה זכאות אוטומטי ל”כוננות המתוכננת”, גם אם מנהל בית החולים לא הקצה ליחידה “כוננות מתכוננת”.

שעות כוננות, במובחן משעות עבודה בפועל, הינן שעות בהן העובד אינו מבצע עבודה בפועל אלא ממתין מוכן ומזומן לקריאה להתייצב לעבודתו.

במקרה זה אמנם הייתה אי בהירות בנושא “הכוננויות המתוכננות” ביחידה, באופן שחלק מבתי החולים הקצו ליחידה זו כוננויות מתוכננות וחלק לא הקצו. הנושא לא התברר עד תומו וההנחיות לא היו ברורות, ולכן מנהל בית החולים לא הקצה ליחידה את “הכוננות המתוכננת.

המערער לא פנה ולא ביקש כי יוקצו ליחידה “כוננות מתוכננת” על אף שידע על קיומה. מכל מקום, לא הוכח כי קמה למערער זכאות אוטומטית. הזכאות ל”כוננות המתוכננת” ביחידה התקיימה במידה ומנהל בית החולים הקצה ליחידה “כוננות מתכוננת”. כל עוד לא עשה זאת לא קמה זכאות אוטומטית.

בהעדר אפשרות להכריע באופן מוחלט מה גרם לכך שמנהל בית החולים לא הקצה כוננויות מתוכננות ליחידה, השאלה היא האם ניתן לשלם למערער עבור כוננויות מתוכננות כשהוא לא ביצע אותן בפועל, כאשר אין כל אפשרות לשחזר את היקף זכאותו לתשלום עבור כוננויות מתוכננות, כשמדובר בתשלום עבור כוננות שניתנת עם שיבוצו של הרופא בלוח אותן כוננויות, ויש לקבוע כי אין מקום להתערב בקביעות ביה”ד האזורי כי המערער לא ביצע בפועל “כוננויות מתוכננות” ומשכך לא עלה בידיו להוכיח את תביעותיו הכספיות.

כדי להוכיח זכאות לתשלום עבור “כוננות מתוכננת” יש להוכיח אותה לפי תכנית שיבוץ מפורטת וביצוע הכוננות בפועל. זאת לא יכול היה המערער להוכיח שעה שהגיש את תביעתו לאחר פרישתו. המערער לא פנה למנהל בית החולים בנושא עד סמוך לפני פרישתו לגמלאות, למרות שידע על קיומה של כוננות כזו במחלקה האורתופדית לכל אורך אותן שנים. לפיכך, דין תביעתו להפרשי שכר והפרשי הפרשות פנסיוניות להידחות.

ע”ע (ארצי) 28951-10-18 דר מוריס אגסי נ’ מדינת ישראל ניתן על ידי אילן איטח, חני אופק גנדלר, נ.צ.: י’ רחמים, ד’ קמפלר; ביום 3.5.20.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעותphone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני