לאתר מנויים
ייעוץ ראשוני
חובת שימוע בהפסקת הצבה אצל משתמש בפועל
משה וקרט
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
12 דצמבר 2020

יש להטיל הן על המשתמש והן על קבלן כוח האדם או קבלן השירות חובה לערוך שימוע לעובד הקבלן קודם לקבלת ההחלטה בעניינו, ובמיוחד החלטה על סיום הצבתו בחצרי המשתמש. אולם, נקבע באותו עניין, כי אין מקום לחייב את המשתמש בקיום שימוע למערערת טרם קבלת ההחלטה על סיום הצבתה, זאת, שכן משך הצבת המערערת בחצרי המשתמש– ארבעה חודשים, ומשך העסקתה אצל קבלן כוח אדם, אינם יוצרים זיקה מובהקת דיה בין העובד לבין המשתמשת.

אשר לפיצוי בגין פיטורים שלא כדין בהיעדר שימוע, כבר נפסק כי יש להטיל הן על המשתמש והן על קבלן כוח האדם או קבלן השירות חובה לערוך שימוע לעובד הקבלן קודם לקבלת ההחלטה בעניינו, ובמיוחד החלטה על סיום הצבתו בחצרי המשתמש.

עם זאת, היקף החובה נגזר מנסיבות המקרה.

בענייננו, אין מקום לחייב את משיבה 2 בקיום שימוע למערערת טרם קבלת ההחלטה על סיום הצבתה, ולפיכך אין גם מקום לפיצוי המערערת על היעדר שימוע. זאת, שכן משך הצבת המערערת בחצרי משיבה 2 – ארבעה חודשים, ומשך העסקתה במשיבה 1, אינם יוצרים זיקה מובהקת דיה בין המערערת לבין משיבה 2, באופן כזה המצדיק את הרחבת היקף היריעה של חובת השימוע של מזמין השירות, גם על נסיבות הדומות לענייננו.

ודוק, בכל מקרה, עובד הקבלן זכאי לקבל הסבר להחלטת המשתמש, ולהגיב לה.

המערערת לא קיבלה הסבר מאף גורם במשיבה 2 אודות הסיבה לסיום העסקתה והפניייתה בחזרה למשיבה 1, ומן הראוי כי היו עושים זאת. אולם אין בכך כדי ליצור עילה לפסיקת פיצוי כספי בגין כך, ובוודאי שלא כנגד מזמין השירות, שאינו המעסיק.

עע (ארצי) 316-10-19 Zeit Tafari  נ' אופוס שירותי כח אדם בע"מ ניתן על ידי ורדה וירט-ליבנה, רועי פוליאק, חני אופק גנדלר, נ.צ. י' לוינזון, ע' שטרייט; ביום 3.12.20.

    לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות
      phone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני