לאתר מנויים
ייעוץ ראשוני
זמני הפסקות
משה וקרט
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
1 פברואר 2020

בית הדין הארצי חזר על הלכת ביפר לפיה ככל שמדובר בהפסקה שמעבר לדין יש להוכיח את ממושתן; בהתאם לפסיקה ‏אין לזקוף דמי הבראה ששולמו בשנתיים האחרונות להעסקת העובד לשנים קודמות.

בכל הנוגע להפסקות יש לקבל חלקית את ערעור המעסיקה, ולקבוע כי העובד שהה בהפסקה, בהתאם לדין, שלושת רבעי שעה. לפי סעיף 20 לחוק שעות עבודה ומנוחה, העובד זכאי להפסקה של שלושת רבעי שעה לפחות, שניתן לפצלה כך שהפסקה אחת תהא של חצי שעה לפחות (להלן: הפסקה ראשית) והפסקה נוספת תשלים אותה (להלן: הפסקה משלימה).

המעסיקה הוכיחה כי ניתנה לעובד הפסקה בהתאם לדין, דהיינו הפסקה ראשית בת חצי שעה והפסקה משלימה בת רבע שעה, שביחד הצטברו ל-45 דקות. משהמחוקק הניח כי הפסקה משלימה יכולה להיות בת 15 דקות, הרי ששיעור זה כשלעצמו אינו שולל את מהותה כחלק מהפסקה הניתנת על פי דין.

ככל שמדובר בהפסקות מעבר לדין, בעניין ביפר נפסק כי יש להוכיח את ממשותן. משכך, אשר לרבע השעה הנוספת, הרי שמדובר ב"הפסקה אחרת", הנבחנת באופן עצמאי, ולא באמות המידה של הפסקה משלימה להפסקה ראשית לפי סעיף 20 לחוק.

בענין ביפר נערכה חלוקה לענין מהות של הפסקות וחובת התשלום בגינן לארבע קבוצות בהתאם לממשות ההפסקה ורצוניותה. במקרה הנדון, משלא נמסרה הודעה לעובד על שעות העבודה והפסקות, הנטל להוכיח את מהות ההפסקה הנוספת, שלא הוסדרה בחוק, מוטל על המעסיקה.

המעסיקה לא הרימה נטל זה ולכן אין לנכות משעות העבודה זמן ההפסקה הנטענת שמעבר לזמן ההפסקה על פי דין, שמהותה לא הוכח. לסיכום, משעות העבודה של המערער יש לנכות בגין הפסקה 45 דקות, דהיינו 15 דקות נוספות על אלה שכבר נוכו בתחשיבו.

אשר לדמי הבראה, בהתאם לפסיקה ‏אין לזקוף דמי הבראה ששולמו בשנתיים האחרונות להעסקת העובד לשנים קודמות.

עע (ארצי) 18335-12-18 אקרם שראונה נ' אשכול פרוייקטים (ש.ר.ד.) בע"מ  ניתן על ידי לאה גליקסמן, חני אופק גנדלר, מיכאל שפיצר, נ.צ.: ש' זילברשטיין היפש, ע' שטרייט; ביום 20.1.20.

    לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות
      phone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני