לאתר מנויים
ייעוץ ראשוני
הפליה מחמת גיל
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
23 אוגוסט 2020

משהנתבע ביקש מהתובע מידע לעניין תאריך לידתו, והנתבע לא הרים את הנטל החל עליו לפיו לא הפלה את התובע מחמת גיל, זכאי התובע לתשלום פיצוי כספי בגין הפרת הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה מטעמי הפליה עקב גילו, אך בנסיבות העניין יש לפסוק פיצוי נמוך בסך של 20,000 ₪ בלבד.

.
סעיף 2(א) לחוק קובע כי מעסיק לא יפלה בין עובדיו או בין דורשי עבודה, בין היתר, מחמת גילם. סעיף 9 לחוק עניינו נטל הראיה בתביעה לפי החוק.

בהתאם לחוק ולפסיקה, כאשר מעסיק דורש ממועמד לעבודה מידע בנושא שאסור להפלות בגינו, יש היפוך של הנטל ועל המעסיק מוטל נטל השכנוע כי הוא לא הפלה את העובד, ואין זה משנה אם המידע התבקש במישרין או בעקיפין.

במקרה דנן ככל הנראה נציגת הנתבע ייחסה חשיבות כלשהי לגילו של התובע, שכן היא כללה מידע בעניין זה במסגרת מייל שהעבירה לקצינה מחוזית בנתבע, בהתייחס להתלבטותה האם לקבל את התובע לעבודה אם לאו.

משכך נטל הראייה מועבר לפתחה של הנתבע.

משהנתבע לא הרים את הנטל, יש מקום לקבל את תביעת התובע. עם זאת, מאחר ולא הוכח בצורה חד משמעית שהתובע הופלה על רקע גילו, מה גם שמדובר בגיל צעיר יחסית (43) שאינו מאופיין בהפליה מטעמי גיל, כמו כן מקצועו של התובע – עובד סוציאלי, הינו מקצוע שהגיל אמור להיות בו יתרון ולא חסרון, יש לפסוק פיצוי נמוך באופן יחסי בסך של 20,000 ₪ בלבד.

סעש (חי') 9300-09-17 ליאור לוי נ' שירות בתי הסוהר ניתן על ידי אילת שומרוני ברנשטיין, ביום 10.6.2020. ​

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעותphone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני