לאתר מנויים
ייעוץ ראשוני
בוטל צו מניעה האוסר על שביתה בנמל אשדוד
משה וקרט
משה וקרט, עו”ד דיני עבודה
16 ינואר 2021

בוטל צו מניעה שאסר על עובדי חברת נמל אשדוד לנקוט צעדים ארגוניים על רקע הרפורמה בנמלי הים,  וזאת משני טעמים מצטברים: האחד, שינוי באופיו העיקרי של הסכסוך לסכסוך כלכלי טהור; השני, שינוי מהותי בלוח הזמנים.

אשר לאופי הסכסוך, הסכסוך שפרץ בנמלים בעקבות ההחלטה על הרפורמה בהם הוא סכסוך מעורב. הסכסוך אוחז היבטים של שביתה שנהוג לכנותה ״מעין פוליטית״, אך גם היבטים של סכסוך כלכלי, משעסקינן במשא ומתן ישיר שמטרתו חתימת הסכם בין החברה להסתדרות להסדרת תנאי העבודה של עובדי החברה, על רקע יישום הרפורמה בנמלים.

מרכז הכובד של הסכסוך השתנה מעת לעת בהתאם להתקדמות בהידברות ולנושאים שעמדו על הפרק. בתחילה כוונה השביתה בעיקרה להיבטים המעין-פוליטיים של הסכסוך והצעדים הארגוניים נועדו לקידום ההידברות בעיקרו של דבר מול המדינה. בגלגולו העדכני הסכסוך נטוע עמוק בתוך ההיבט הכלכלי הטהור.

לשינוי במהות הסכסוך מצטרף השינוי בלוח הזמנים. בעוד שבשלביו הראשונים של הסכסוך עסקו הצדדים בפתיחת נמל הדרום, שהיה אז בגדר ארוע רחוק (יחסית), הרי שכעת הצדדים הגיעו לנקודת זמן ששבעטיה האירוע של פתיחת נמל הדרום מצוי ״מעבר לסיבוב״. השינויים המהותיים באופיו של הסכסוך ובנקודת הזמן עולים כדי שינוי נסיבות מהותי המצדיק את ביטול צו המניעה

ביום 31.12.220 יפקע צו המניעה (הזמני). אולם הודגש כי אין משמעות הדבר שעם פקיעת צו המניעה מוסרות כל המגבלות. הצדדים חוזרים ל״נקודת המוצא״ שבה חלים הכללים הרגילים לנקיטת צעדים ארגוניים.

סקכ (ארצי) 40815-07-13 לשכת המסחר תל אביב והמרכז, איגוד לשכות המסחר – הסתדרות העובדים הכללית החדשה, ניתן ביום 27.12.20.

    לייעוץ ראשוני השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות
      phone חייגו עכשיו login כניסת מנויים envelope ייעוץ ראשוני